Behawioryzm jest filozofią o zachowaniu ludzi oraz zwierząt, powstał w sprzeciwie tradycyjnych form psychologii m.in. psychoanalizie. Choć łączy w sobie elementy filozofii, metodologii i psychologii. Główne opisać można to jako bodziec – zachowanie – konsekwencje , choć jest to bardzo uproszczone.

Jest to forma nauki, która występuje również w wychowaniu dzieci np. tłumacząc, że jest coś gorące. Zastosowanie jest o szerokim zakresie choć głównie kojarzone ze stronami typu szkolenie i tresura ssów z behawiorystą. Tak zastosowanie jest w wychowywaniu, marketingu, a nawet jako nurt poznawczy i przewidywania działań.

Po co i dla kogo?

Najłatwiej będzie opisać zakres możliwości behawiorysty na podstawie skojarzeń tj. tresury zwierząt, choć bliżej to jest określeniu zoopsychologii co już poniekąd może dać podgląd, że behawiorysta skupia się przede wszystkim na zachowaniu wyuczonym, czy to przez środowisko, wiedzę poznawczą, a nawet wpływ genetyki.

W przypadku zwierząt jest to wyuczenie komend i ich rozpoznawania, które psu kojarzą się pozytywnie przez co chętnie wykona polecenie. Sam proces uczenia polega na schematycznej czynności by łatwiej zostało zapamiętane np. po przez klikacze, ale również polega na uspokojeniu zachowania psa różnymi metodami, każdy behawiorysta ma swoje metody, które nie zdradzi, a jednocześnie pozwalają by rozszalały pies po takim pobycie w psiej szkole był spokojny i ułożony.

Psy jak i koty, tak samo jak ludzie podlegają nauce przez środowisko i zachowanie, przez co często nie zdajemy sobie sprawy, że agresja np. u psa jest winą właściciela, który nie spełniał minimalnych standardów by pies nie kojarzył człowieka jako zagrożenie – właściciela może się obawiać, ale innych nie będzie, przez co będzie agresywny. Tu nie chodzi o zaszczepienie negatywnych emocji, bo tak jak w przypadku ludzi, każdy ma granice wytrzymałości.

Behawiorysta jest dla osób, które chcą np. poprawić edukacje psa, by ten był bardziej ostrożny – w końcu często rozpieszczamy pupile, co może być niezdrowe dla nich. Również, w celu uspokojenia psa bo np. rasa jest bardziej aktywna i potrzebuje specjalistycznego podejścia.

Bardzo często zapominamy o tym, że nawet małe psy wymagają odpowiedniej edukacji by nie budził pół bloku, tylko dlatego, że ktoś wchodzi do budynku. Stąd robimy to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla poprawy relacji między nami a Naszymi podopiecznymi.