Miłość i chęć przebywania przy zwierzętach, to dobry pomysł na rozpoczęcie biznesu, który zadba o potrzeby i odpowiednią opiekę. Zwierzęta mogą być egzotyczne lub pospolite, ale wszystkie są przez kogoś kochane. Posiadając specjalne połączenie ze zwierzętami i preferuje się ich obecność częściej niż ludzi tak dobrze jest się zastanowić, czy może rozwinąć się w tym kierunku biznesowo.

Przygotowania do biznesu związanego ze zwierzętami

Jest dużo możliwości prowadzenia biznesu związanego ze zwierzętami. Z jednej strony można zadbać o nie bezpośrednio, często nawet w formie dorabiania do pensji, tak inne wymagają pełnego poświęcenia czasu, wiedzy i miłości. Tak z drugiej dbanie o zwierzęta można wykonać w formie pośredniej m.in. prowadząc sklep z artykułami dla zwierząt. Tu zakres prowadzenia biznesu zależy od indywidualnych chęci niż wybieranie rozwiązania „najbardziej popularnego”, gdyż praca jest pasją, a pasja nie powinna być wykrzywiana licząc tylko na zarobki.

Opieka nad zwierzętami – na co należy zwrócić uwagę.

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, jest zakres opieki nad nimi tj.:

  • jakie zwierzęta będą pod opieką,
  • czy są odpowiednie warunki dla nich,
  • czy odpowiednie wyposażenie i zaopatrzenie z tym związane.

Wiele zwierząt wymaga odpowiedniego przygotowania, które często związane jest bezpośrednio z inwestycją w wyposażenie na start.

Do najbardziej popularnych zwierząt domowych, które są członkami rodziny, należą koty, psy i gryzonie. Są to zwierzęta, które wymagają odpowiednich warunków, choć w wielu przypadkach nie zwraca się uwagi na to uwagi. Tak jako zajmując się nimi należy wiedzieć, jakie zajęcia są niezbędne dla zdrowia psa, kota, a nawet jakie sytuacje należy unikać. Tu bardzo ważna jest wiedza odnośnie wartości odżywczych pokarmu. Zobacz: Wybór karmy – czego unikać?

Innymi popularnymi zwierzętami w domu, są ptaki m.in. kanarki, papugi itd.

Mniej spotykane, ale również popularne zwierzęta, są to gady: wąż, żółw, agama, gekon. Wszystkie gady mają wymagania względem odpowiedniego środowiska np. w terrarium. Również mają zróżnicowaną dietę, którą trzeba pamiętać, niemalże w każdej sytuacji. Jest spowodowane tym, że niektóre zwierzęta odżywiają się „na zapas”.

Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest „popyt” na usługi związane ze zwierzętami.

Prowadzenie każdego biznesu opiera się na tym, czy istnieje zapotrzebowanie na dane usługi bądź produkty. Bez tego żaden biznes nie przetrwa i tu bez znaczenia jak ktoś dobry jest w danej profesji. Bez pokazania swoich umiejętności nikt nie zauważy istnienia. Tu

Oto lista kilku najpopularniejszych zawodów związanych z zwierzętami:

1. Usługa Pet Walking/Walking: Jest to biznes, który wyprowadza zwierzęta domowe dla ich właścicieli i np. odwiedza je w weekendy.

2. Wyżywienie psów: czy to w formie rodziny zastępczej, czy opieki nad zwierzętami niechcianymi.

3. Organizacje ratowania zwierząt: Organizacje te zapewniają opiekę i schronienie bezdomnym zwierzętom lub zwierzętom, których właściciele nie mogą sobie pozwolić na ich dalsze utrzymywanie.

4. Pet-sitting: Osoby, które nie mogą pozostawić zwierząt domowych bez opieki w domu, mogą wynająć kogoś, kto zostanie w ich domu i zadba o wszystkie potrzeby zwierzęcia podczas ich nieobecności, m.in karmienie, zabawa z pupilem i wyprowadzanie go na spacery regularnie.

5. Hotel dla zwierząt – bardzo często właściciele zwierząt nie mogą zabrać swoich podopiecznych ze sobą, tak usługa jest popularna w wielu regionach.

W/w zajęcia bardzo często można wykonać w formie pracy dorywczej, stąd dobrym podejściem byłoby posiadanie innego głównego źródła dochodu. Bardzo często wiążę się to również z byciem wolontariuszem w różnego typu fundacjach (w przypadku organizacji ratowania zwierząt).

Inne zajęcia związane z opieką nad zwierzętami.

Istnieje szereg zawodów, które są na tyle wymagające, że nie mogą być traktowane jako forma dorabiania, ale też nie może być podejmowana z myślą tylko o zyskach. Praca ze zwierzętami jest o tyle wymagająca, że tu forma porozumienia jest wypracowana, czasem boleśnie, dla człowieka. Stąd zawody są dla pasjonatów, miłośników, ale przede wszystkim dla osób z dużą cierpliwością i wyrozumiałością.

Takim zawodem jest behawiorysta, choć skupia się przede wszystkim na psach, tak bardzo często ilość obowiązków jest długa:

Szkolenie Psów: behawioryści uczą psy, aby uniknąć niebezpiecznych zachowań, a wiążę się to z większą świadomością na wydawane polecenia i słuchanie ich.

Psie przedszko