Profil Zaufany służy do załatwiania wszelkich spraw urzędowych, które nie wymagają osobistego stawienia się w urzędzie. Np. nie można za jego pomocą złożyć wniosku o paszport, ponieważ od razu są pobierane odciski palców. Można natomiast się zameldować, złożyć dokumenty do ZUS-u, zarejestrować się w urzędzie pracy, złożyć wniosek o prawo jazdy itp. Posiadając Profil Zaufany można założyć, zawiesić lub zamknąć działalność gospodarczą, można też wprowadzić zmiany do swojego rejestru. Korzystanie z Profilu Zaufanego jest bezpłatne.

Żeby założyć Profil Zaufany należy wejść na stronę https://pz.gov.pl/pz/index i tam się zarejestrować. System prowadzi przez cały proces, nie jest to trudne, ale trochę nieintuicyjne i wymaga wielokrotnego potwierdzania i weryfikowania niektórych danych. Zarejestrować się można na trzy sposoby, przy czym pierwszy z proponowanych wymaga późniejszej wizyty w jednym z punktów potwierdzających (są to np. urzędy i siedziby ZUS-u). Pozostałe dwa nie wymagają wychodzenia z domu – dane są potwierdzane przez zewnętrzne systemy: e-dowód albo system naszego banku. Chodzi o dodatkowe potwierdzenie, że profil należy faktycznie do osoby, która go zakłada.

Profil Zaufany daje nam dostęp do wszystkich innych portali i systemów urzędowych. Nie trzeba już zakładać osobnych kont na stronie ZUS-u, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy ani nawet Ministerstwa Gospodarki. Dzięki temu przez stronę https://prod.ceidg.gov.pl możemy m.in. założyć, zawiesić lub zamknąć działalność gospodarczą, ale też zmienić wszelkie dane, np. kiedy planujemy przeprowadzkę firmy albo chcemy rozszerzyć zakres jej działalności i musimy dopisać PKD.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że wszystkie dane, które zmieniamy albo dopisujemy, zarówno osobiste, jak i firmowe, automatycznie i natychmiast są aktualizowane w każdej zainteresowanej jednostce. Więc jeśli właśnie na przykład zmienił nam się adres siedziby firmy, albo choćby numer rachunku bankowego, nie musimy osobno informować o tym fakcie urzędu skarbowego, ZUS-u, KRS-u czy izby celnej. Wprowadzenie każdej zmiany jest też automatycznie potwierdzane mailowo.

przeprowadzki warszawa – Szukaj w Google

Wadą tego systemu jest ewidentnie sposób zabezpieczenia. Nie dlatego, że jest nieskuteczny – jest to system, póki co, bardzo bezpieczny i szczelny. Ale sposób obsługi, logowania, rejestracji i podpisywania dokumentów to proceduralny koszmar. Logując się np. na portal ZUS-u nie wystarczy wybrać opcji logowania przez Profil Zaufany i po prostu się zalogować. Samo zalogowanie do PZ wymaga potwierdzenia kodem przysyłanym sms-em, następnie „podpisuje się” samo logowanie podając kod weryfikacyjny z kolejnego sms-a, a potem system przekierowuje użytkownika z powrotem na stronę ZUS-u, co też trzeba potwierdzić następnym sms-em. Podpisanie i wysłanie każdego dokumentu również wymaga co najmniej dwukrotnego weryfikowania kodami.

Jest to proces potwornie nieintuicyjny i upierdliwy. Można liczyć, że z czasem zostanie ulepszony, ale póki co trzeba uzbroić się w cierpliwość, karnie wpisywać kody, jednocześnie ciesząc się z możliwości załatwienia każdej sprawy w kilka minut, bez wychodzenia z domu, albo nawet jadąc autobusem.

Autor: Katarzyna Grochólska